Pirmizrāde “Lūcis” Valmieras Drāmas teātrīAugust 18, 2017

Trīs gadu garumā veiktā pētījuma “bērni iet” rezultātā ir tapusi rež. Elīnas Cērpas dokumentālā izrāde “Lūcis”.  

“Mēs būvējam atmiņas no tukšuma, no cilvēkiem, no neesošas sarunas;  mēs veidojam dialogu caur interesi un tad iznirst bijusī realitāte, vēsture – mūsu pamats. Leģendārais režisors un aktieris Pēteris Lūcis ir izvēlējies šo laiku, lai atkal uz kādu brīdi atgrieztos savā teātrī.” Šodien, 18. augustā plkst. 18.30, Valmieras Drāmas teātrī pirmizrādi piedzīvos režisores Elīnas Cērpas dokumentāls meklējums 2 cēlienos “Lūcis”.  Izrāde tapusi “Pigeon-bridge” pētnieciskā skatuves mākslas projekta “Bērni iet” rezultātā, sadarbībā ar aktrisi Astru Baumani, spāņu mākslinieku Migelu Anhelu Melgaresu (Miguel Angel Melgares) un radošo producenti Zani Esteri Gruntmani. Un veiksmīgai sadarbībai starp organizācijām “Pigeon-bridge”,  Valmieras pilsētas pašvaldību, Valmieras drāmas teātri.

Iestudējuma režisore Elīna Cērpa pirms dokumentālās izrādes tapšanas veikusi apjomīgu pētījumu par aktiera un režisora Pētera Lūča darbu un laiku Valmieras teātrī. Interesanti stāsti arī uzzināti, atmiņu pēcpusdienā tiekoties ar izcilās personības laikabiedriem. Izrāde būs kā vēstījums jaunākajai paaudzei par Pētera Lūča daiļradi un viņa atstāto mantojumu Valmieras teātrim.

Izrāde “Lūcis” ir iekļauta Latvijas valsts simtgades programmā un ir tapusi ar šīs programmas atbalstu.  

Finansiālie atbalstītāji: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rīgas Domes kultūras departamenta un Acción Cultural Española (AC/E) mobilitātes programma  “Programme for the Internationalisation of Spanish Culture” (PICE).

Kā atzīst režisore E.Cērpa intervijā laikrakstam Latvijas Neatkarīgā Rīta Avīze:

“Pēteris Lūcis ir ļoti īpaša figūra Latvijas teātra vēsturē, viņš atstājis ļoti lielu mantojumu, un man kā teātra praktizētājai ļoti interesē, ko ar šo viņa mantojumu varu izdarīt. Mani interesē šķetināt viņa teātri. Būtībā tas bija kritiķu iesmīnēts, bet tauta viņu ārkārtīgi mīlēja, visiem patika viņa brīvdabas izrādes.” 

Pētera Lūča lomā – Imants Strads. Pārējās lomās: Astra Baumane, Regīna Devīte, Rūta Dišlere, Lelde Kalēja, Ivo Martinsons, Inese Pudža,  Ilze Pukinska, Rihards Rudāks, Uldis Sniķers un Pētera Lūča laikabiedri – Ivars Briedis, Ausma Dzintare un Dzintra Lezdiņa.

Jauniestudējuma radošajā komandā arī scenogrāfe un video māksliniece Ineta Sipunova, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, gaismu mākslinieks Kevins Vins-Džons (Kevin Wyn-Jones), muzikālais noformējums Emīls Zilberts, vēsturisko dialogu konsultante Austra Skudra, koncepcijas un dramaturģijas konsultants Matiass Knolls (Matthias Knoll), Pētera Lūča grima autori Zane Žilinska un Romāns Kabaško, Pētera Lūča matu meistare – Mārīte Gaidele.

Aktieri, režisoru un skatuves mākslas pedagogu Pēteri Lūci (1907.–1991.) plašāka sabiedrība iepazina kā Oskaru Kļavu pirmajā latviešu pilnmetrāžas skaņu spēlfilmā “Zvejnieka dēls” (1939). Valmierā pirmo darbu – Rūdolfa Blaumaņa “Indrānus” – viņš iestudēja 1943.gadā. Deviņus gadus vēlāk Pēteris Lūcis kļuva par Valmieras teātra pastāvīgo režisoru. No 1957.gada līdz mūža nogalei viņš bija Valmieras teātra galvenais režisors. 2017.gadā tiks atzīmēta Pētera Lūča 110.gadadiena.

Izrāde “Lūcis” arī 24.augustā, 15. un 23.septembrī.